Начало ШАХМАТ Купа "Търновската царица" отиде при плевенския принц Валентин Митев

PostHeaderIcon Купа "Търновската царица" отиде при плевенския принц Валентин Митев

9-годишният плевенски шахматен талант Валентин Митев спечели второ силно състезание от началото на годината. Шахматистът на СКШ "Плевен 21" грабна Националната купа "Търновската царица", като турнирът се проведе на 1 и 2 май в град Велико Търново, информира сайтът на плевенския клуб. В началото на януари Вальо стана носител и на Купа на България "Ивис" в София. Малкият плевенски шахматист изигра победно първите си 6 кръга на ускорената контрола, а ремито в последния кръг му гарантира първото място в групата до 10 години. По регламент за шампионите бяха обявени парична награда от 100 лева, купа и медал. Всички призьори бяха наградени лично от изпълнителния директор на печатната медия "Янтра днес" Тихомир Стефанов, баща на Емил Стефанов - най-добрият състезател на търновския клуб.

Турнирът събра рекорден брой участници - 255 от всички клубове в страната. Организатори бяха ШК "Етър" - Велико Търново, със съдействието на Община Велико Търново, Българска федерация по шахмат и вестник "Янтра днес". Това беше 17-ото по ред издание на детския турнир, който събра изявени състезатели и съвсем начинаещи в играта на възраст от 5 до 14 години. Домакините в лицето на мм Светла Йорданова и мс Николай Йорданов се бяха постарали да организират истински празник за малките шахматисти и успяха.

Раздаден беше награден фонд от 1 600 лева, 8 купи, 24 медала, грамоти за всички и награди за най-малките участници. Купа "Янтра днес" спечели Стефан Янев, който се представи най-добре от всички състезатели на местния клуб. В проявата СКШ "Плевен 21" участва със 7 свои състезатели. Те спечелиха едно първо и три пети места. При най-малките момчета до 8 години Пламен Василев се класира на 5-то място с 5.5 точки, колкото и бронзовият медалист, но с по-лоши показатели. Неговият съотборник Иван Червенков дебютира на такъв род турнири и финишира едва с 3.5 точки.

В групата до 12 години Стилиян Нановски събра 5 точки и те му отредиха 5-то място при момчетата. Тук Никола Ненков се класира осми с 4.5 точки. Голяма надежда възлагахме на Давид Цветанов в турнира до 14 години, но и там спечелените 5 точки не стигнаха за медал. Единственото ни момиче Кристина Апулчева събра само 2 точки и остана назад в класирането при 10-годишните шахматистки.

Носителка на короната "Търновска царица" стана Виктория Радева от Пловдив. Организаторите връчиха футболни топки на отборите с най-много състезатели. Това бяха ШК "Пловдив" със 17 участника, ШК "Бургас" с 16, ШК "Виктори" - Благоевград с 15 и ШК "Шах 21" - София с 14.

Източник: pleven21.com

Добавено в: Събота, 10 Май 2014 16:41