Начало ШАХМАТ Три първи места за плевенските шахматисти на третия турнир "Млад гросмайстор"

PostHeaderIcon Три първи места за плевенските шахматисти на третия турнир "Млад гросмайстор"

Три първи места извоюваха плевенските шахматисти на провелия се на 19 и 20 януари в хотел "Балкан" трети турнир от веригата "Млад гросмайстор", информира pleven21.com. 50 деца се включиха в надпреварата, която отново събра шахматисти от Плевен, Враца, Велико Търново и Червен бряг. Според регламента децата играха в два отделни турнира - до 10 и до 16 години, като след изиграните 7 кръга с контрола 60 минути, се направи класиране до 8, 10, 12 и 16 години. Освен тримата първенци състезателите на СКШ "Плевен 21" грабнаха и 8 от общо 16-те раздадени награди. Грамоти получиха всички участници, които им бяха връчени от плевенските шахматистки Александра Иванова и Полина Венкова - многократни индивидуални и отборни държавни шампионки, участнички на две Световни и три Европейски първенства.

Успешно представилите се деца добавиха и повече точки за генералното класиране. Победител в турнира до 10 години с впечатляващия резултат 6.5 точки от 7 възможни стана второкласникът от ГПЧЕ - Плевен Михаил Кирков. Момчето поведе с 4 победи в първия ден и не изпусна лидерството до края, побеждавайки първенците от първото и второто издание на турнира Кристиан Григоров и Валентин Митев. Втори в тази възрастова група стана Захари Иванов с 5.5 точки. Със същия актив третата награда спечели Валентин Митев, а четвърти се нареди Георги Игнатов от Враца с 5 точки. След този турнир в генералното класиране до 10 години водят трима състезатели на "Плевен 21" -  Кристиан Григоров, Валентин Митев и Захари Иванов с натрупани 39 точки.

При най-малките участници до 8 години за втори път първенството оглави Ева Русева, първокласничка от НУ "Христо Ботев" - Плевен с актив от 4 точки. Тя поведе убедително в тази възрастова група с натрупани 40 точки от трите турнира, изиграни до сега. След нея се наредиха Преслав Вельов от Червен Бряг, Никола Николов от Велико Търново и Трифон Трифонов от Червен бряг. И четиримата наградени спечелиха по 4 точки.

Турнирът до 16 години, с пълен актив от 7 точки бе спечелен от Емил Стефанов от Велико Търново. Това е втора негова победа на "Млад гросмайстор" и той повежда в генералната класация с 44 точки, пред Симонета Иванова с 42, и Дарио Дерешки с 39 точки. На състезанието плевенската шахматистка допусна само една загуба от победителя и взе втората награда с 6 точки, трети остана Дарио Дерешки с 5 победи, а четвъртото място зае Гергана Димитрова с 4 точки.

В групата до 12 години първи се класира Давид Цветанов от ОУ "Йордан Йовков" с 4.5 точки. Успешно представяне направи и Стилиян Нановски със същия актив. Победителят в предишните два турнира Владимир Върбанов този път се нареди на трета позиция с 4 точки. Четвъртата награда взе Ивелина Сашова със същия актив. След изиграните три турнира водачи в генералната класация са Давид Цветанов и Владимир Върбанов с 43 точки.

Следващата надпревара от веригата "Млад гросмайстор" ще се проведе на 16 и 17 февруари, отново в хотел "Балкан" в Плевен.

Добавено в: Сряда, 23 Януари 2013 11:18