10-04-2018

101:73 (53:38)

Начало БАСКЕТБОЛ Спартак спря черната серия срещу Черноморец при повторния дебют на Саша Топчов

PostHeaderIcon Спартак спря черната серия срещу Черноморец при повторния дебют на Саша Топчов

Баскетболният отбор на Спартак Плевен прекъсна черната си серия от шест поредни загуби, като днес се наложи в домакинския си мач срещу равностойния тим на Черноморец (Бургас) с 88:72 (39:42). Успехът на плевенчани съвпадна и с повторния дебют на завърналия се в състава сръбски център Саша Топчов. Победата на спартаковци беше тяхна трета от началото на сезона в Националната баскетболна лига за мъже, като момчетата на Цветан Антов имат и осем поражения. По този начин Спартак се затвърди на седмото място във временното подреждане с актив от 14 точки. Най-резултатен за домакините за пореден път беше гардът Цветослав Острев, който завърши с 20 точки и 6 борби, но като че ли най-добре в мача се включи ветеранът Илия Станков, който само за 27 изиграни минути остави срещу името си в статистиката 15 точки, 2 борби, 4 асистенции и 1 открадната топка.

Силен мач за Спартак изигра американецът Джеймс Анакреон записал в своя актив дабъл-дабъл от 19 точки и 11 борби. Васил Александров пък добави 19 точки и 3 борби. Добри думи за играта си заслужи и дебютантът Саша Топчов, който в първия си двубой след завръщането си в Плевен помогна с 12 точки и 5 борби. За гостите от Бургас най-резултатен с 13 точки бе Тодор Захариев, а с 12 се отчете Калин Христов. Срещата с Черноморец донесе и лоша вест за тима на Цецо Антов, след като в края на втория период след сблъсък с Константин Коев крилото на Спартак Веселин Георгиев получи травма в крака и напусна терена, като все още не е ясно колко сериозно е неговото състояние.

Спартак започна добре двубоя, като поддържаше малка преднина през първите 10 минути, след които водеше с 3 точки - 23:20. През втората част бургазлии показаха, че не са за подценяване, като взеха инициативата и преди почивката обърнаха резултата - 39:42. След таймаута домакините заиграха много по-концентрирано, като върнаха водачеството си и успяха бързо да натрупат аванс, който след 30 минути беше 13 точки. В заключителните 10 минути под мощната подкрепа на своите фенове Спартак не само, че запази своята преднина, но дори в края на мача разликата набъбна до 16 пункта за крайното 88:72.

Разковничето в успеха на домакините беше тяхното надмощие в подкошието, като спартаклии овладяха цели 32 борби срещу 21 за Черноморец. Плевенчани бяха и по-точни в стрелбата от далечно разстояние - 48% срещу 32% за съперника, а също така имаха и повече точни пасове 20 срещу 8.

В следващия 14-ти кръг Спартак Плевен ще гостува в Стара Загора на местния Берое, като двубоят е с много голяма важност за седмото място в класирането на НБЛ. Заралии изостават само на точка зад плевенския тим и срещата предвещава да бъде доста интересна и интригуваща. Мачът ще се състои на 18 януари (събота) от 18.00 часа.

Съставът на Спартак в мача срещу Черноморец: Цветослав Острев - 20 точки, Васил Александров 19, Джеймс Анакреон 16, Саша Топчов 12, Веселин Георгиев 2 (Илия Станков 15, Симеон Ценов 4, Александър Дяковски 0, Росен Софрониев 0, Михаил Танев 0, Борислав Генков - не влезе в игра).

Добавено в: Събота, 11 Януари 2014 22:02