18-04-2018

76:89 (33:48)

10-04-2018

101:73 (53:38)

Начало БАСКЕТБОЛ Спартак надви Черноморец в Бургас за първа победа от началото на сезона

PostHeaderIcon Спартак надви Черноморец в Бургас за първа победа от началото на сезона

Спартак Плевен загатна за по-големите си възможности, след като днес подчини Черноморец в Бургас с 60:53 (36:32). Двубоят бе от 4-ия кръг на Националната баскетболна лига за мъже. В герой за плевенчани се превърна плеймейкърът Цветослав Острев, който изигра великолепен мач, като записа на своята сметка 18 точки, 7 борби, 7 асистенции и 2 откраднати топки. Гардът на Спартак приключи със 100% успеваемост при стрелбата си от далечно разстояние - 2/2, както и от линията за изпълнение на наказателни удари - 4/4. Предварителните очаквания, че двамата чужденци в състава на Цецо Антов ще бъдат основния му коз за спечелване на срещата в Бургас не се оправдаха, след като американецът Джеймс Анакреон не можа да отбележи нито една точка, а французинът Алвин Етилопи вкара само един кош. За сметка на това влезлите като резерва Симеон Ценов и Илия Станков допринесоха в голяма степен за победата. Капитанът Станков напомни за добрите си години с 16 точки и 7 борби, а Ценов бе много полезен и записа дабъл-дабъл - 13 точки и 11 борби.

Мачът започна с невероятна серия от 12:0 на домакините от Бургас, като те поддържаха двуцифрен аванс през по-голямата част от първите 10 минути, преди Спартак да я намали на 7 точки. В началото на втория период Веселин Георгиев на два пъти не трепна от зоната за три точки, а след две успешни атаки на Цветослав Острев и Михаил Танев на светлинното табло бе изписано равенство - 22:22. Спартаклии не намалиха оборотите и след тройки на Острев и Станков излязоха напред със 7 точки. Все пак "акулите" успяха да върнат 3 точки, като полувремето дойде при 36:32 за Спартак.

След почивката плевенският тим поддържаше аванс от 5 точки до средата на третия период, но малко преди края на частта резултатът беше изравнен - 43:43. Опитният Симеон Ценов обаче даде глътка въздух на Спартак за 45:43 след 30 минути игра. През последната четвърт тимът на Дечо Коешинов на няколко пъти стигаше до равенство, но опитът на Станков и инерцията на Острев донесоха първа победа на Спартак Плевен за сезона с 60:53.

След края на мача статистиката показва, че плевенският баскетболен отбор имат по-добра успеваемост от тройката - 8/30 (27%) срещу 4/19 (21%) на Черноморец, но домакините бяха по-добри общо от игра - 39% срещу 29%. Спартак предизвика със 7 грешки повече на съперника си и извърши със 7 нарушения по-малко. За домакините от Бургас игра и бившият играч на Спартак Тодор Тодоров, който приключи двубоя с 11 борби, към които добави и 7 точки.

След тази победа плевенчани се измъкнаха от дъното на таблицата, като вече са седми с актив от 4 точки след 1 успех и 2 поражения. В следващия кръг тимът на Цветан Антов ще посрещне в зала "Балканстрой" в Плевен друг също преодолим отбор - Берое (Стара Загора). Двубоят ще се състои на 16 ноември (събота) от 18.00 часа.

Спартак: Цветослав Острев 18 точки, Веселин Георгиев 6, Джеймс Анакреон, Алвин Етилопи 2, Васил Александров (Илия Станков 16, Симеон Ценов 13, Михаил Танев 5, Росен Софрониев), Борислав Генков и Александър Дяковски не взеха участие в мача.

Добавено в: Събота, 09 Ноември 2013 23:11