10-04-2018

101:73 (53:38)

Начало БАСКЕТБОЛ Спартак победи Лукойл Академик, но само през първото полувреме

PostHeaderIcon Спартак победи Лукойл Академик, но само през първото полувреме

Баскетболистите на Спартак Плевен изиграха първия си мач пред собствена публика от началото на новия сезон в Националната баскетболна лига. Днес момчетата на Цветан Антов се изправиха срещу Лукойл Академик, като бяха на път да направят истинска сензация. Ако двубоят беше завършил след първите 20 минути игра плевенчани щяха да триумфират с изненадваща победа срещу шампионите - 49:48. Но, за съжаление баскетболните срещи са с двойно по-голяма продължителност, което позволи на най-добрия български тим през последните години да се окопити през второто полувреме и да вземе резонен успех със 101:74. Това беше второ поражение за спартаковци след старта на първенството, като миналия кръг нашите почиваха. Мачът протече с две лица, като през първите 20 минути играта беше равностойна, докато след таймаута Лукойл взеха нещата в свои ръце и с по-добра игра под коша и с по-малко непредизвикани грешки натрупаха добра преднина и спокойно спечелиха.

Две от новите попълнения на Спартак Джеймс Анакреон и Алвин Етилопи се представиха на ниво при дебюта си пред плевенската публика. Американецът се отчете с 23 точки и 3 борби. 208-сантиметровият френски център завърши с 16 точки и 3 борби. Гардът Цветослав Острев бе сред най-добрите на терена, като записа 10 точки и 7 асистенции. Веселин Георгиев също игра на ниво като добави към актива на своя отбор още 13 точки. За гостите най-резултатен беше Аландо Тъкър. който наниза 26 точки, по 16 добавиха Александър Янев и Дейвин Уайт, а с 15 и 7 борби се отчете Юре Лалич.

До почивката двата отбора непрестанно сменяха водачеството в резултата. Спартак Плевен беше равностоен на класния си съперник и водеше с точка на почивката - 49:48, а ключът към силната му игра беше изключително високият процент от тройката - 8/13 или 62%. В началото на вторите 20 минути Лукойл Академик увеличи оборотите и стигна до аванс от 10 точки - 60:50. В този момент съдията Орлин Николов отсъди странно техническо нарушение на плеймейкъра на плевенчани Цветослав Острев след негов 5-ти личен фаул. Това изнерви плевенчани, а Лукойл Академик се възползва максимално от ситуацията и увеличи още повече разликата. В началото на последната десетка разликата стана по-голяма от 20 точки, а "студентите" спокойно доиграха мача и си тръгнаха с победата.

Лукойл Академик спечели борбата под коша с 27-20 и имаше по-добър процент при стрелбата общо от игра - 59% срещу 48%. Домакините допуснаха 18 технически грешки срещу само 10 за Лукойл Академик. През второто полувреме процентът на плевенчани от тройката падна и те имаха само една вкарана, което се отрази не само на техния процент от далечно разстояние - 9/22, но реално това доведе и до разликата на светлинното табло в края на мача.

В следващия четвърти кръг на плевенския тим им предстои много важно гостуване на Черноморец, като бургазлии също до момента има две поражения. Срещата в Бургас ще се състои на 9 ноември от 18.00 часа в зала "Бойчо Брънзов" в морския град.

Съставът на Спартак в мача срещу Лукойл Академик: Джеймс Анакреон 23 точки, Веселин Георгиев 13, Алвин Етилопи 16, Цветослав Острев 10, Васил Александров 6 (Росен Софрониев, Симеон Ценов 3, Михаил Танев 3, Александър Дяковски). Илия Станков и Борислав Генков - не влязоха в игра.

Добавено в: Събота, 02 Ноември 2013 23:09