НБЛ (мъже)

10-04-2018

Академик София : Спартак

101:73 (53:38)

Начало БАСКЕТБОЛ Трилър в „Балканстрой“! Спартак (Плевен) изпусна да бие шампиона

PostHeaderIcon Трилър в „Балканстрой“! Спартак (Плевен) изпусна да бие шампиона

Новини - Баскетбол

Снимка: Архив "Плевен спорт"

В инфарктен двубой плевенският Спартак загуби вкъщи с 94:97 (31:26; 20:14; 14:17; 18:26; 11:14) от шампиона Лукойл-Академик в среща от 18-ия кръг на Национална баскетболна лига за мъже. Редовните 40 минути не стигнаха и развръзката настъпи чак в последните секунди на 5-минутното продължение. Мачът започна добре за домакините и след близо три минути Милован Савич реализира за 9:3. Селекцията на Сашо Дяковски запази крехкият си аванс до 6-ата минута, когато Димитър Димитров вкара тройка и равенството бе възстановенао - 16:16. До края на първата част обаче плевенчани успяха да вземат преднина и тя приключи 31:26.

Шампионите продължиха да са догонващи и във втората четвърт. В 13-ата минута Савич направи разликата 7 точки - 38:31. Последва активизиране на гостите, но до ново равенство не се стигна. Напротив - 32 секунди преди края на полувремето Урош Величкович вкара тройка и съотношението набъбна на 13 точки - 51:38. До последната сирена Филип Барович стопи на 51:40.

Лукойл обаче бе по-добър през следващите 20 минути. Веднага след почивката Герасим Николов с тройка направи рекордна за момента преднината на Спартак от 14 точки - 54:40. В следващите минути съотношението не падна под 8 точки. Спартаковци обаче не осъществиха нито една резултатна атака цели 3 минути. За сметка на това пък Желко Шакич бе точен за 53:59. Скъсяването на дистанцията накара Дяковски веднага да поиска прекъсване. Този ход даде резултат, защото Самуел Франсис и Величкович бяха точни от тройката. Успешна акция на Шакич пък определи 8 точки аванс 65:57 за домакините преди заключителната последна част от редовното време.

Само за минута и половина Павлин Иванов и Донел Тейлър почти стопиха пасива - 65:67. Едва тогава съперникът им реагира и чрез Франсис и Николов завършиха успешно две атаки. Отговорът на шампионите дадоха Шакич и Барович - 69:71 в 35-ата минута, което накара Дяковски отново да поиска таймаут. След него битката продължи точка за точка до 38-ата минута, когато Димитър Маринчешки реализира тройка - 83:76. Тогава старши треньорът на гостите Тони Дечев поиска прекъсване.

Инфарктни последни секунди. Величкович пропусна от тройката, а 40 секунди преди края Шакич изравни - 83:83 и се стигна до продължение. В началото му гостите за първи път поведоха след като Павлин Иванов завърши успешно атака. Франсис обаче отговори с тройка. Тройка и успешна акция на Димитров доведе до нов обрат 90:86 за тима от София и Дяковски отново поиска прекъсване само 1.58 мин. преди края. Този ход обаче не даде желаният ефект.

Шакич увеличи на 93:86, а Маринчешки вкара само един път от линията за наказателен удар. За сметка на това Величкович на три пъти и Савич на два бяха точни и 16 сек. преди края резултатът стана 93:92 за Лукойл. Дечев поиска таймаут. Играта на нерви с фауловете продължи до края, а най-добрият и резултатен в мача Шакич (27 точки) донесе победата на своите с две успешни изпълнения - 97:94.

Съставът на Спартак: Александър Груев - 5 точки, Урош Величкович 22, Веселин Георгиев 6, Димитър Маринчешки 23, Милован Савич 14 (Герасим Николов 13, Самуел Франсис 11)