Начало ХАНДБАЛ България на финал за "Чалъндж трофи", Оморегие отново играч на мача

PostHeaderIcon България на финал за "Чалъндж трофи", Оморегие отново играч на мача

Новини - Хандбал
След втори супер мач на плевенската хандбалистка Елизабет Оморегие националния тим на България за жени се класира за финала на провеждащия се в Габрово и Велико Търново турнир "Чалъндж трофи 2012". Днес националките победиха в решителен двубой за първото място в група "Б" състава на Латвия с 33:20. Така българките ще се изправят в утрешния финален сблъсък срещу Фарьорските острови от 16.00 часа в зала "Орловец" в Габрово.
Мачът срещу Латвия се игра пред около 500 зрители и спокойно може да се каже, че това беше най-силния мач изигран от български национален отбор по хандбал в последните години. "Лъвиците" излязоха пределно мобилизирани и концентрирани, и буквално отказаха съперничките си още в началните минути на срещата. Великолепна игра в защита, гарнирана с бърза реакция и мисъл от страна на челните бранители - Лидия Ковачева и Елизабет Оморегие, бяха ключът към успеха.
Много добър ход от страна на треньора Христо Коев беше да заложи в титулярния състав на Нели Керанова, която е отличен боец в дефанзивен план. Останалите момичета в стартовата седмица - Нели Добрева, Лорета Максимова, Вики Христова, Роксана Радева, Лидия Ковачева и Елизабет Оморегие, също действаха чудесно пред българското наказателно поле и на практика не позволиха на латвийките да стигнат до шестия метър.
Лиза и Лидия пък побъркаха гостенките с откраднати топки и така след две хубави попадения на Нели Добрева от деветия метър и серия от контраатаки завършени с голове от Лидия, Лиза и Рокси - резултатът набързо стана 6:0.
Латвийките бяха в шок от ударното начало на България и в 10-та минута, при резултат 8:1, треньорката на гостенките Гинта Озолина поиска прекъсване. След него Нели Добрева получи персонален пазач, но и това не помогна особено на Латвия. Националките ни продължиха да бележат гол след гол и краят на частта дойде при аванс от 12 гола за България - 19:7.
"Лъвиците" продължиха в същия стил и в началните минути на втората част, и в 40-та минута разликата вече беше 15 гола - 24:19. Христо Коев постепенно започна да вади от игра основните си състезателки, за да ги съхрани за финала и под аплодисментите на публиката напуснаха Петя Пенчева, Нели Добрева, Лиза Оморегие, Лорета Максимова и Роксана Радева. Заменилите ги Деси Николова, Росина Ненова, Веселка Калакунова, Алекс Бурнева, Петя Милинова, Гергана Горанова и Меги Кънева, продължиха да мачкат балтийките и сирената за край на мача прозвуча при резултат 33:20 за България. Елизабет Оморегие беше най-резултатна за България в мача с 6 гола и получи статуетката за най-добър играч в българския тим, която е втора за нея в турнира (Лиза беше номер 1 и в мача с Армения). С пет гола завърши Веси Калакунова, по 4 отбелязаха Лидия Ковачева, Нели Добрева, Лорета Максимова и Роксана Радева.
В битката за Купата на предизвикателството България ще се изправи срещу отбора на Фарьорски острови. Подобно на нашите момичета хандбалистките от Фарьорите надиграха в своеобразен финал за първото място в група "А" състава на Израел. Мачът, който се игра във Велико Търново завърши при резултат 32:23. Така Израел ще спори с Латвия за бронзовите медали, а България излиза срещу Фарьорите за златото и правото да участва в междуконтиненталното "Чалъндж трофи".
Любопитен факт е, че това е дебют за България в този турнир, а за Фарьорските острови е пето участие. До момента този тим има три втори места (2004, 2006 и 2008) и трето през 2010-та.

Добавено в: Събота, 24 Март 2012 23:05