Начало ШАХМАТ Девет плевенски шахматисти финалисти във веригата по шахмат "Млад гросмайстор"

PostHeaderIcon Девет плевенски шахматисти финалисти във веригата по шахмат "Млад гросмайстор"

На 16 и 17 март хотел "Балкан" беше домакин на последния пети турнир от веригата по шахмат "Млад гросмайстор", част от проекта "Надеждите на България". Състезанието трябваше да излъчи както призьорите в отделните възрастови групи - до 8, 10, 12 и 16 години, така и комплексните победители, придобиващи правото да продължат на финалите на надпреварата, които ще се проведат в Трявна от 17 до 19 май. В заключителния турнир взеха участие 41 шахматисти от Плевен, Враца, Велико Търново и Червен бряг, информира клубния сайт на СКШ "Плевен 21". Някои от състезателите вече си бяха подсигурили класирането за финалите, за други надпреварата беше последна възможност да продължат.

Най-оспорвано протече играта при най-малките шахматисти - до 8 и 10 години, където призьорите се определиха буквално в последните партии. При 8-годишните преди петия турнир водеха убедително Ева Русева и Никола Николов. Максимално старание обаче в играта на този турнир вложи Преслав Вельов, който спечели първото място в групата си, и с получените 15 точки изпревари своите връстници, заемайки първото място и в генералното класиране. За втората награда се пребори Пламен Василев от Плевен, третото място зае Ева Русева, а четвърти остана Трифон Трифонов от Червен бряг.

При 10-годишните конкуренцията беше изключителна силна, всичко се реши в последния седми кръг. Бързо прогресиращият Михаил Кирков успя за втори път да спечели турнира с 6 победи от 7 изиграни партии. Това му донесе и първото място във веригата. Втори се класира Кристиан Григоров с 5.5 точки. С равен актив от 5 точки трети и четвърти останаха Георги Игнатов и Валентин Митев.

При 12-годишните победител за трети път стана Давид Цветанов с 5 точки. Второ място зае Румен Кънчев с 4.5 точки. Трети се класира Никола Ненков с 4 победи, а четвъртата награда отиде при Стилиян Нановски със същия актив.

При най-опитните шахматисти, до 16 години, изненади не се получиха. Дарио Дерешки спечели петата надпревара от веригата с 6 точки. Второто място зае Симонета Иванова с 5 точки, трета се класира Габриела Илиева с 3.5 точки, а четвъртата награда отиде при Никол Илиева, натрупала 3 точки.

Така след петото и последно издание на шахверигата от 16-те възможни квоти за финалите в Трявна, шахматистите на СКШ "Плевен 21" се пребориха за 9. Това са: Ева Русева - до 8 г., Михаил Кирков, Кристиан Григоров и Валентин Митев - до 10 г., Давид Цветанов, Владимир Върбанов, Стилиян Нановски и Никола Ненков - до 12 г., и Дарио Дерешки - до 16 г.

Освен традиционните награди и грамоти за всички участници в турнира, домакините от СКШ "Плевен 21" раздадоха на финалистите и 4 комплекта медали - по един златен, един сребърен и два бронзови на заелите от 1 до 4 място до 8, 10, 12 и 16 години, както и 16 специално изработени грамоти. Те им бяха връчени лично от председателя на СКШ "Плевен 21" гросмайстор Борис Чаталбашев, който бе гост на турнира.