Начало ШАХМАТ Младите плевенските шахматисти с два бронзови медала от Държавното първенство

PostHeaderIcon Младите плевенските шахматисти с два бронзови медала от Държавното първенство

Плевенските шахматисти извоюваха две бронзови отличия от завършилото във Велико Търново Държавно първенство по ускорен шах и блиц за младежи и девойки до 20 години. И двата медала станаха притежание на състезатели от СКШ "Плевен 21", информира клубният сайт. Шампионатът събра 21 момичета и 34 момчета от над 10 клуба в страната. Плевенският шахматен клуб се представи с 9 свои шахматисти, които се състезават в по-долни възрастови групи. Въпреки разликата в годините те се представиха достойно, като освен двата бронзови медала спечелиха и три четвърти и едно шесто място.

Първият медал за клуба донесе Анатоли Атанасов (17 г.) от първенството по ускорен шах. Анатоли натрупа 5 точки от 7 възможни и допълнителните му показатели му отредиха третото място. Със същия актив четвърти се нареди неговият съотборник Дарио Дерешки (15 г.). Единадесетото място на Цветомир Борисов (13 г.), с актив от 4 точки също е добро постижение. Силна игра демонстрира и 8-годишният Валентин Митев. Момчето успя да победи 4 свои съперници, и с 13-то място, което зае в крайното класиране, натрупа точков актив за клуба си от това първенство. Другият 8-годишен състезател на "Плевен 21" Михаил Кирков събра 3 точки и зае 23-то място.

При девойките до 20 години Полина Венкова (17 г.) се пребори за бронза в силната конкуренция на всички най-добри шахматистки в тази възрастова група. Тя спечели 5 точки и по допълнителни показатели се нареди трета. Нейната съотборничка Александра Иванова (17 г.) натрупа 4.5 точки и зае шестото място. Никол Илиева (13 г.) се нареди дванадесета, а най-малката състезателка на турнира Кристина Апулчева (7 г.) изненада всички специалисти с натрупаните 3 точки.

В първенството по блиц до последно с шансове за титлата беше Полина Венкова, но загубата в 7-ия кръг я нареди четвърта. Нямаше шанс и Дарио Дерешки, който отново беше с равни точки с третия, но по показател остана без медал. Приятното впечатление от играта си затвърдиха Валентин Митев и Кристина Апулчева, натрупвайки съответно 3.5 и 3 точки в крайното класиране.

Добавено в: Сряда, 06 Март 2013 13:44