Начало ШАХМАТ Симонета Иванова не успя да се класира за финалите на Държавното по шахмат

PostHeaderIcon Симонета Иванова не успя да се класира за финалите на Държавното по шахмат

Плевенчанката Симонета Иванова остана на пето място в провелия се в град Пловдив полуфинален турнир от Държавното първенство по класически шахмат за жени. По този начин Симонета, която се състезава за ШК "Михаил Тал" от Червен бряг, не успя да се класира за финалите на националния шампионат. Във финалната надпревара ще играят само първите четири шахматистки от полуфиналите в Пловдив. Младата плевенчанка постигна по време на турнира 4 победи, 3 равенства и само две загуби, които и отредиха петата позиция с актив от 5.5 точки.

В решителната битка за заветното четвърто място в предпоследния кръг Иванова загуби от Стефи Бедникова (ШК Капабланка - Дупница), като в почти спечелена от Симонета позиция опитната Бедникова намери "последен шанс" - жертва на фигура за атака. Младата плевенчанка избра грешното продължение и загуби партията си. Така Бедникова спечели квота за финала, където играят първите 4 от Пловдив, а Симонета Иванова остана пета.

Шампионка в полуфиналния турнир стана новоизгряващата звезда на българския шахмат 10-годишната Нургюл Салимова (ШК Бургас 64). Тя доминираше от самото начало, показа стабилна игра и заслужено завоюва първото място със 7.5 т. от 9 възможни. Европейската шампионка за момичета до 8 години от 2011 г. и бронзова медалистка от европейското за момичета до 10 години през 2012 г. затвърди приятното впечатление от показаната шахматна игра в предхождащия полуфинала турнир „Мемориал Георги Трингов”.

Второто място в турнира завоюва Мария Васова. 15-годишната състезателка на ШК „Виктори” (Благоевград) не започна уверено (1.5 т. от първите 3 кръга), но финишира убедително и завърши със седем точки. На трето и четвърто място с по 6 точки се класираха 19-годишната Дарена Сиркова (ШК Локомотив 2000 - Пловдив) и Стефи Бедникова.

Източник: viasport.bg

Добавено в: Вторник, 19 Февруари 2013 11:30