Начало ШАХМАТ 13-годишна плевенчанка на шахматен финал при жените

PostHeaderIcon 13-годишна плевенчанка на шахматен финал при жените

13-годишната плевенчанката Симонета Иванова направи фурор на полуфиналния турнир за жени по шахмат, който се проведе в Пловдив. В съревнованието се определят 6-те най-добри жени които ще участват във финалния кръг където ще се реши женската титла в България. На финала участват само 12 жени, първите 3 от миналогодишния финал плюс 3-те с най-висок рейтинг и 6 от полуфиналната квалификация. Полуфиналния турнир се проведе в 7 кръга с контрола за игра 1 час и 30 мин плюс 30 сек за всеки ход и още 30 мин добавка след 40-я ход, контрола която предопределяше партии със средна продължителност от 4 часа и 30 мин. В надпреварата взеха участие 19 състезателки. Симонета не започна много убедително състезанието, с две поредни равенства след което последваха 2 убедителни победи и загуба от шампионката на България за 20 години. Два кръга преди последния 7-и, ситуацията не беше никак розова за състезателката на ШК ”Михаил Тал” - Червен бряг. На Симонета и трябваше 1 точка и половина от 2 възможни за класиране в елита. След реми срещу опитният международен майстор Емилия Златанова в 6-ия кръг и сензационна победа в последния кръг срещу фаворитката в турнира м.м. Светла Йорданова Мони постигна изключителен успех, като за втори пореден път се класира за финалния женски турнир по шахмат. В него Иванова ще бъде най-малката финалистка в провелите се до сега 59 женски финала след световната ни шампионка гросмайстор Антоанета Стефанова.

Добавено в: Четвъртък, 17 Февруари 2011 22:20