18-04-2018

76:89 (33:48)

10-04-2018

101:73 (53:38)

Начало БАСКЕТБОЛ Спартак започна с трудна победа новото баскетболно първенство (+СНИМКИ)

PostHeaderIcon Спартак започна с трудна победа новото баскетболно първенство (+СНИМКИ)

Спартак (Плевен) стартира с успех новия сезон на Националната баскетболна лига за мъже. Възпитаниците на Александър Дяковски изкопчиха много трудна победа над Черноморец (Бургас) със 103:97 (47:49) пред около 300 зрители в зала "Балканстрой". Двубоят премина с поделено надмощие, като през първата и последната четвърт спартаковци превъзхождаха, а втората част пък мина с преимущество за техните съперници. Наставникът на плевенчани започна мача със стартова петица в състав: Александър Груев, Урош Величкович, Веселин Георгиев, Димитър Маринчешки и Денис Титов. Още в първите секунди Спартак поведе след тройка на Величкович. До края на първите 10 минути домакините доминираха, като в 8-ата минута вече водеха с 11 точки разлика - 26:15, а частта завърши с предимство на Спартак от 10 точки - 32:22.

След подновяване на играта гостите от Бургас се отърсиха от първоначалното напрежение и след само 3 минути игра плевенчани имаха вече само 5 точки аванс - 34:29. Черноморец продължи да диктува темпото на терена и закономерно минута и половина преди почивката изравни за 44:44, а малко по-късно и поведе. Финалната сирена за края на първото полувреме дойде при аванс за бургазлии от 2 точки - 47:49.

След антракта двата отбора продължиха да играят точка за точка, като никой не успя да вземе по-голямо предимство. В 23-ата минута спартаковци излязоха отново напред при 59:58, но баскетболистите от Бургас отвърнаха с няколко добри атаки и в средата на третата част поведоха с 8 точки - 67:61. Все пак домакините, под бурните овации на публиката, и след добри изяви на Груев, Величкович и Георгиев стопиха своя пасив до само точка в 30-ата минута - 72:73.

Заключителният прелом в мача стана в средата на последните 10 минути, когато с две тройки на Веселин Георгиев и Урош Величкович Спартак излезе с едни гърди напред - 90:87. В тези минути много добре се представи и Самуел Франсис, както и новакът в редиците на домакините Герасим Николов, последно играл за Левски (София). Така 90 секунди преди края разликата стана 5 точки в полза на Спартак - 97:92. До края домакините не позволиха на бургазлии да се доберат до нещо повече от минимално поражение.

Най-точен за Спартак стана сърбинът Урош Величкович, който приключи мача с 26 отбелязани точки и 8 асистенции. 25 за успеха добави капитанът Веселин Георгиев, който наниза и 7 тройки, а с 23 се отчете Александър Груев. Тъмнокожият Самуел Франсис се представи отлично като резерва, като заби в коша на противника 16 точки. За гостите се отличиха двама баскетболисти - Константин Коев и Деян Белич, завършили с по 31 точки.

Следващата среща на Спартак ще бъде на 17 октомври (събота) от 18.00 часа, когато плевенските баскетболисти ще гостуват на Черно море Порт (Варна) в двубой от 2-ия кръг на НБЛ.

Преди началото на двубоя легендата в българския баскетбол Любомир Амиорков награди плевенския баскетболист Александър Груев заради отличаването му за най-добър реализатор и най-добър подавач на провелия се през миналата седмица турнир за Купата на Пловдив.

Спартак: Александър Груев 23 точки, Урош Величкович 26, Веселин Георгиев 25, Димитър Маринчешки 6, Денис Титов 5 (Самуел Франсис 16, Герасим Николов 2, Адриян Секулов 0, Милован Савич и Даниел Пенков - не влязоха в игра).

Добавено в: Събота, 10 Октомври 2015 21:13