Начало ШАХМАТ 15-годишно плевенско момиче взе републиканската титла по шахмат за незрящи при жените

PostHeaderIcon 15-годишно плевенско момиче взе републиканската титла по шахмат за незрящи при жените

15-годишното плевенско момиче Габриела Илиева спечели Републиканското първенство по шахмат за незрящи, което се проведе в Дряново. Състезателката на СКХЗУ "Плевен" беше голямата изненада на турнира при жените, след като още при дебюта си записа 7 победи от 7 срещи и разби двуполюсния модел, налаган от години от Илинка Дилкова (София) и Кънка Виткова (Кюстендил). На второ място завърши Илинка Дилкова ("Витоша" - София) с 6 точки, а трета остана Пена Йонкова ("Бялата лястовица" - Габрово) с 5 спечелени точки. На 12-то място приключи турнира другата плевенска шахматистка - Велислава Маринова, която събра в своя актив 3.5 точки.

При мъжете републикански шампион стана Расим Низам ("Изгрев" - Пловдив), който загуби една партия от най-големия си конкурент за титлата Петко Пътев и до последния момент двамата водеха ожесточена борба за първото място. В крайна сметка Расим взе златния медал с 8 точки, а втори, със същия точков актив, но по-лоши турнирни показатели, остана Петко Пътев ("Кракра" - Перник). Трети със 7.5 точки се нареди Александър Тодоров ("Пирин спорт 2013" - Благоевград). В турнира на силния пол участваха и двама плевенчани. Илия Величков завърши на 12-та позиция с 5.5 точки, а Володя Христов е 63-ти с точка и половина.

Плевенските шахматистки грабнаха титлата в отборната надпревара при жените, следвани от "Витоша" (София) и "Болид" (София). При мъжете на първо място е "Изгрев" (Пловдив), на второ - "Пирин спорт 2013" (Благоевград), а на трето - "Кракра" (Перник).

Републиканското първенство по шахмат за незрящи ще се запомни и с рекордния брой участници - 64 при мъжете и 17 при жените. В турнира участваха шахматисти от 22 клуба - от София, Перник, Кюстендил, Благоевград, Плевен, Габрово, Горна Оряховица, Дряново, Кърджали, Монтана, Пловдив, Варна, Сливен, Бургас, Русе, Силистра, Ямбол и Шумен.

Първенството беше най-мащабното и многолюдно събитие на Федерация "Спорт за хора със зрителни увреждания" за тази година. Следващите големи състезания на федерацията са Държавните първенства по шоудаун за мъже и жени, които ще се проведат от 19 до 22 септември във Варна. Шампионът по шахмат при мъжете Расим Низам пък ще участва на Европейското индивидуално първенство за незрящи от 24 юли до 3 август в Лион (Франция).

Източник: disabledsportsbg.com

Добавено в: Вторник, 14 Юли 2015 19:17